Question of the day

How much did you get from the tooth fairy?

This entry was posted in people, Question of the day, questions, simple questions, things and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

13 Responses to Question of the day

  1. Laura says:

    I’m going through this right now, with a little guy in the house. We’ve had two visits from TF so far. Even she has been affected by inflation.

    When I was a kid, I considered myself lucky when I got a quarter and didn’t have to work/search for it. (once, it was taped to my belly (swallowed the tooth while eating), and another time, it was frozen into the ice on our skating pond in the back yard, because I’d lost the tooth when I fell, and couldn’t find it.)

  2. Joy says:

    I got a quarter.

  3. Jenny says:

    hmm I believe it was change, maybe 4 quarters or so. I don’t remember to be honest!

  4. SKL says:

    I got a dime, but only for the first few teeth. I was kinda old when I started losing my teeth (3rd grade). I lost my final tooth in 12th grade. Got too old for the tooth fairy pretty early on.

  5. Sue says:

    I think I got $.25 or $.50. My kids only get a buck. They don’t care how much they get, they just care that the tooth fairy was there!

  6. Jason says:

    I honestly can’t remember what I got from the TF, maybe that is a sign that kids don’t have to get money for lost teeth.

  7. shanef says:

    I think I got $1. but I’m not sure.

  8. Nikki says:

    I’m sure I got a quarter or 2, I honestly don’t remember.

    Bailey gets a few buck…usually 2 dollar bills and some quarters. Never the same, and I have always told him he gets more, the better the tooth looks.

  9. Laura says:

    Josh has scored $1 for each tooth, so far. He puts the tooth into a medicine bottle (one of those skinny prescription ones) so the Tooth Fairy can find it under his pillow (have you SEEN how small baby teeth are???). And she returns a dollar in the bottle. The first time, it was with a note that he could use the money to buy himself an extra treat at the school bake sale (with real homemade baked goods!!! Eat your heart out Michelle Obama!!), where each item goes for $.50. He used both of his dollars for that, I believe.

  10. Phyllis says:

    I got a quarter. Course in the 50’s that was a goodly sum for a kid to get. Nowadays the TF has to contend with the cost of living. LOL 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s